Starší žáci ZŠ Břeclav Slovácká stříbrní

Na plzeňském atletickém stadionu proběhlo v úterý 11. června 2019 celorepublikové finále jednapadesátého ročníku Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou.
Družstvo starších žáků se jako jediné z naší školy na tento závod nominovalo z druhého místa po krajských kolech podle počtu bodů. Více než polovina účastníků absolvovala v pondělí školní výlet v Praze a také cesta ostatních byla velice dlouhá, protože dálnice D1 byla ochromena tragickou nehodou. Proto jsme se na internátu elektrotechnického učiliště ubytovali až kolem půl desáté večer.
V úterý ráno jsme se přesunuli na stadion a po zahajovacím ceremoniálu začali závodit. Na úvod jsme absolvovali štafetu 4x 60 m. Čas 28,64 a páté místo, ale především ztráta více než 100 bodů na vítězné Opaváky, nebyla podle našich představ. Čtveřice Dan Fabikovič, Petr Prokeš, Víťa Hlavenka a Ríša Struška se nevyvarovala drobných chyb, ale čas byl pouze 3 desetiny za jejich osobákem.
Po štafetě začala dálka a těsně po ní koule. V dálce prvním pokusem Víťa Hlavenka zajistil 593 cm s protivětrem a také Erik Slatinský skočil velmi solidních 534 cm. Poté musel Víťa na 60m, což mu hodně pomohlo v rychlosti rozběhu. Druhý pokus již po šedesátce byl dlouhý 627 cm. Ale nejdelším pokusem byl pokus čtvrtý, který opět v protivětru -1,8 m/s měřil rekordních 640 cm, což znamenalo druhé místo. Erik se přes velmi nadějné pokusy s velkými nedošlapy již nezlepšil a tak jsme na Opaváky opět mírně ztratili (650 a 572 cm).
Běh na 60 m přinesl jedno z našich dvou vítězství v disciplínách. Víťa Hlavenka porazil všechny ostatní sprintery a časem 7,24 byl nejrychlejší. Petr Prokeš ve druhém běhu byl druhý za 7,80. Martin Marták vše jistil osobákem 8,12. Opava Englišova dosáhla časů 7,38 a 7,48 a tak byla opět mírně lepší. Po třech disciplínách jsme se usadili na druhém místě.
Vrh koulí probíhal spolu se skokem dalekým. Naším nejlepším se stal osobákem Ríša Struška na čtvrtém místě za vynikajících 13,79 m. Damiánu Pížovi se nepodařilo zopakovat výkon za 12 metrů, ale 11,65 mu vyneslo osmé místo mezi koulaři v České republice. Opava (16,58 a 11,13).
Poté jsme se přesunuli k výšce a naši nezklamali. Dan Fabikovič se po nevydařené dálce vzepnul ke skvělému třetímu místu a výkonu 176 cm, což je pouze 6 cm za osobákem z Břeclavské laťky. Ríša Struška moc chtěl, což se projevilo na technice a dosáhl na 164 cm a výborné šesté místo. Opaváci (184 a 168). Drželi jsme druhé místo a zbývala pouze vytrvalost na 1500 m.
Běh na 1500 m se běžel v 15.00 za velmi vysoké teploty vzduchu. S velkými ambicemi do závodu vstupoval Lucas Harris. Po pomalejším úvodu se Lucas posunul do čela závodu. Jeho tempo udržel pouze jeden ze soupeřů. Lucas ale 150 m před cílem ještě zrychlil a doběhl si ve skvělém čase 4:32,00 pro naše druhé individuální vítězství. S tratí se, přes dlouhé zranění, popral také Michal Zrůna, který byl naším druhým bodujícím za 5:09,80. V této disciplíně se nám podařilo Opaváky konečně porazit (4:51 a 4:53).
Před šesti léty na stejném stadionu byli naši starší hoši na 3. místě. Letos se díky skvělým výkonům podařilo umístění o jeden stupínek vylepšit a Základní škola Břeclav Slovácká obsadila za vítěznými Opaváky ze školy Englišova druhé místo rekordním počtem bodů 6870. Velký dík patří nejen závodníkům, ale také učitelům, kteří družstvo perfektně připravili. Všem gratulujeme.