příspěvková organizace
Ředitel školy: Mgr. Iva Jobánková
ijobankova@slovacka.cz | 519 361 282
IČO: 60680709

Facebook ZŠ SlováckáYouTube kanál ZŠ Slovácká
Erasmus

Ocenění společnosti Scio ROP Jihovýchod - Revitalizace sportovního areálu ZŠ Slovácká
SMART vzorová škola eko-zoo.com
K-centrum Břeclav Happy Snack
Projekt Comenius Škola pro demokracii
Ozdravný pobyt - 5. B PDF Tisk Email
06. leden 2015

CHALOUPKY 5. B

Od úterý 6. ledna 2015 do pátku 16. ledna pobývali žáci 5. B s paními učitelkami Strýčkovou a Žilínkovou ve středisku Chaloupky u malé vesničky Kněžice nedaleko Třebíče. Tento ozdravný pobyt s environmentálním zaměřením pro děti připravili lektoři z Lipky – školského zařízení pro environmentální vzdělávání, pracoviště Rozmarýnek.

Ihned po příjezdu na místo se z dětí stali reportéři, kteří dostali za úkol během pobytu na Chaloupkách zmonitorovat stav životního prostředí a natočit o něm reportáž. K tomu bylo zapotřebí, aby se děti seznámily s profesemi, jako jsou kameraman, herec-reportér či střihač. Musely se také seznámit s prací scénáristy a s pravidly reportáže. Učily se vystupovat před kamerou i reagovat na situace, které mohou vzniknout při natáčení. Pro reportáže dostaly zadaná témata o stavu ovzduší, vody, lesa, ale i o samotném středisku – Chaloupkách: jak je šetrné k životnímu prostředí. Často pobývaly venku, v lese nebo na výletech v blízkém okolí. Učily se poznávat zvířata podle stop ve sněhu, v noci pak podle očí. Na jednotlivých dílnách, které probíhaly v budově, si vlastnoručně vyrobily deník z recyklovaného papíru, samy si připravily těsto a pak z něj každý upekl svůj chléb. Dětmi nejlépe hodnocenou akcí byla návštěva farmy, kde si samy uvařily sýr, utloukly máslo, poklidily na dvoře u zvířátek a zhlédly ukázku hlídání stáda oveček ovčáckým psem.

Kromě každodenního ekologicky laděného programu si všichni užívali volného času, a to venku i v budově. Sněhové pokrývky, která se prvních pár dní udržela, využili k běžeckému lyžování, sjíždění kopce na kluzáku nebo jen k vycházce. Pokud odpolední a večerní čas trávili v budově, hráli stolní hry, ping-pong a jiné společenské hry.

Děti se zpět do Břeclavi vrátily velmi spokojené, se spoustou zážitků a snad i s trochu jiným náhledem na životní prostředí a jeho ochranu. V březnu se obdobného pobytu zúčastní žáci ze dvou třetích tříd.

Mgr. Lenka Žilínková 

Fotogalerie

Přejít do fotogalerie Skoč na začátek stránky